Co to jest Tabisz (definicja)?


Definicja

Tabisz - definicja

Tabisz to polskie nazwisko, które pochodzi od słowa "tabisz" oznaczającego w języku staropolskim "cichy, spokojny". W Polsce jest to dość rzadkie nazwisko, które nosi około 1,5 tysiąca osób. W innych krajach, takich jak na przykład Węgry, jest ono bardziej popularne i występuje w odmianie "Tabiszcz".

Rodzina Tabiszów

Nazwisko Tabisz jest stosunkowo młode, ponieważ pojawiło się dopiero w XIX wieku. W Polsce najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w województwie małopolskim, głównie w okolicach Tarnowa i Nowego Sącza. Wśród znanych osób noszących to nazwisko można wymienić m.in. polskiego matematyka i fizyka - Stanisława Tabisza oraz polskiego aktora - Zbigniewa Tabisza.

Heraldyka

Tabiszowie posiadają swój herb, który przedstawia na tarczy w polu czerwonym dwa złote skrzyżowane miecze, nad którymi znajduje się srebrna gwiazda. Taki herb nawiązuje do herbu Topór, a jego autorstwo przypisuje się Bartłomiejowi Tabiszowi, który był burmistrzem miasta Tarnowa w XVI wieku.

Geneza nazwiska

Według niektórych źródeł nazwisko Tabisz wywodzi się od słowa "tabiszka" oznaczającego w języku staropolskim kapelusz lub czapkę. W takim przypadku nazwisko to mogłoby pochodzić od zawodu lub charakterystycznego elementu stroju noszonego przez pierwszego właściciela tego nazwiska. Inna teoria mówi, że nazwisko to może pochodzić od imienia Tabita, które w języku aramejskim oznacza "gazela".

Popularność nazwiska

Nazwisko Tabisz jest stosunkowo rzadkie w Polsce, jednak można je spotkać również w innych krajach Europy, takich jak Czechy, Słowacja czy Niemcy. W Polsce jest ono najczęściej spotykane w województwie małopolskim, ale można je również znaleźć w innych regionach kraju. Wśród osób noszących to nazwisko można spotkać przedstawicieli różnych zawodów, od nauczycieli i lekarzy po przedsiębiorców i sportowców.

W podsumowaniu można stwierdzić, że nazwisko Tabisz jest dość rzadkie w Polsce, ale posiada bogatą historię i jest noszone przez osoby o różnych zawodach i zainteresowaniach. Jego geneza jest niejasna, ale wiąże się z różnymi teoriami dotyczącymi pochodzenia. Mimo swojej rzadkości, nazwisko to jest dobrze znane wśród osób interesujących się heraldyką i genealogią.

Czy wiesz już co to jest Tabisz?

Inne definicje:

ucieleśniać
(...) i zrozumienie różnych pojęć oraz zjawisk. Urzeczywistnianie idei i emocjiUcieleśnienie jest często stosowane w sztuce, szczególnie w teatrze i tańcu, gdzie aktorzy i tancerze wcielają się w role i wyrażają różne emocje i idee poprzez swoje ciało. Dzięki temu publiczność może lepiej zrozumieć przekaz artystyczny i wczuć się w wydarzenia na scenie. Ucieleśnienie może również dotyczyć abstrakcyjnych idei, takich jak wolność, miłość czy sprawiedliwość, które są przedstawiane w sposób konkretny i zrozumiały (...)

fajczylibyśmy
(...) znajomych. W języku potocznym jest to także wyraz, który oznacza chęć palenia lub zapalenia papierosa w danym momencie.Używanie słowa fajczylibyśmy jest często krytykowane przez osoby, które nie palą papierosów lub nie zaakceptowały tego nałogu. Jest to również uważane za niegrzeczne lub niekulturalne, ponieważ sugeruje się innym osobom palenie papierosów lub innych substancji. W języku potocznym jest to jednak często używane bez zastanowienia, jako zwyczajowe wyrażenie.Podsumowując, fajczylibyśmy jest (...)

Sadecki
(...) kilka znaczeń. Jednym z nich jest przymiotnik pochodzący od nazwiska Sadki lub Wiktor, aktora znanego przede wszystkim ze swojej pracy w Starym Teatrze w Krakowie. Wiktor Sadki (1923-1987) był również autorem adaptacji i tłumaczeń sztuk teatralnych dla dzieci. Wiktor Sadki urodził się w 1923 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak swoją karierę aktorską rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie. Tam związał się na stałe i przez wiele

jadalnym
(...) się, czy dana roślina jest bezpieczna dla spożycia. Wiele roślin jadalnych jest również wykorzystywanych w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jadalność zwierząt Podobnie jak w przypadku roślin, nie wszystkie zwierzęta są jadalne. Niektóre są trujące lub niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jednak wiele zwierząt jest wykorzystywanych jako źródło pożywienia, szczególnie w kulturach, gdzie mięso jest podstawowym składnikiem diety. Wiele gatunków ryb, ptaków i ssaków jest uznawanych (...)

talmudysta
(...) osoba, która studiuje i interpretuje teksty religijne, przestrzega tradycji i stara się żyć zgodnie z nakazami religijnymi. Talmudysta jest uważany za autorytet w kwestiach związanych z judaizmem, a jego wiedza i rozumienie prawa są szanowane przez społeczność religijną.Studia TalmuduAby stać się talmudystą, należy przejść przez długotrwałe i wymagające studia Talmudu - jednego z najważniejszych tekstów religijnych judaizmu. Talmud składa się z dwóch części: Miszny i Gemary. Miszna jest zbiorem praw i (...)

nabojom
(...) pocisk, proch, łuska i zapłonnik. Pocisk to część nabojom, która jest wystrzeliwana z broni i ma za zadanie trafić w cel. Proch jest materiałem wybuchowym, który po wystrzeleniu pocisku, wytwarza gazowy ciąg, napędzający pocisk do przodu. Łuska to metalowa lub plastikowa obudowa, w której umieszczane są pozostałe elementy nabojom. Zapłonnik natomiast, jest odpowiedzialny za wywołanie wybuchu prochu i w konsekwencji wystrzelenie pocisku.Rodzaje nabojomIstnieje wiele rodzajów nabojom, które różnią się od (...)

ceratomajtkom
(...) słów jest więc dosyć nietypowe i może budzić ciekawość.Znaczenie i zastosowanieW języku polskim słowo "ceratomajtkom" nie ma jednoznacznego znaczenia. Prawdopodobnie jest to odmiana słowa "ceratomajtki", które jest połączeniem dwóch wyrazów: "cerato" oznaczającego rogówkę oraz "majtki" czyli element bielizny. Można więc przypuszczać, że ceratomajtkom może oznaczać coś związanego z rogówką lub być po prostu zabawnym połączeniem dwóch słów.Użycie słowa w InternecieWyszukując słowo "ceratomajtkom" w Internecie, (...)

rabowało
(...) jego celem jest zazwyczaj uzyskanie materialnego zysku. Rabowanie jest poważnym przestępstwem, które jest karane przez prawo.Akapit 2Rabowanie może mieć różne formy, w zależności od okoliczności i sposobu przeprowadzenia. Najczęściej spotykaną formą jest kradzież z włamaniem, czyli wtargnięcie do cudzego domu lub innego pomieszczenia i zabranie stamtąd wartościowych przedmiotów. Inne formy rabowania to np. kradzież z użyciem przemocy, czyli groźby lub fizycznego ataku na ofiarę, lub też kradzież z użyciem (...)